Odborné články

Vytvořte pro děti zahradu, na které budou chtít trávit čas

Zatímco dříve děti venku trávily téměř veškerý volný čas, v současné době je realita trochu jiná. Zaprvé má mnoho rodičů strach pustit potomky ven a zadruhé doma na děti čeká mnoho lákadel, jako třeba televize nebo počítač.

Vhodným způsobem, jak děti dostat na vzduch, může být přizpůsobení zahrady jejich potřebám. Jak na to, aby byla zahrada pro děti bezpečná a zároveň dostatečně atraktivní?

Zahrada jako kouzelný svět

Nejjednodušší je situace ve chvíli, kdy se návrh zahrady teprve rodí. „Pokud se nad potřebami dětí zamyslíte už při projektování zahrady, můžete z ní vytvořit kouzelné místo, na které budou vzpomínat ještě v dospělosti,“ říká Martin Adamíra, zahradní architekt společnosti ZAHRADA PRAHA.

Dětských prvků je celá řada. Děti milují například živá iglú (z vrbového proutí či bambusu) nebo zahradní domky ze stromů, v jejichž prostoru si mohou vytvořit svůj venkovní pokoj. V zahradě mohou být rovněž různá tajemná zakoutí ideální třeba pro hru na schovávanou s kamarády. „Zkuste se zamyslet, jaké hry bavily v dětství vás, a zahradu jim přizpůsobte i pro vlastní děti,“ radí Martin Adamíra.

Dětský svět lze samozřejmě vytvořit i z již existující zahrady, kdy zásadní zásahy do jejího uspořádání nejsou příliš možné. Zde přicházejí na řadu takové herní prvky jako skluzavka, houpačka nebo pískoviště. „Umístěte je na otevřené, ideálně travnaté prostranství viditelné z domu, aby bylo děti možné pohledem kdykoliv zkontrolovat. Dejte také pozor, aby byly herní prvky oficiálně certifikované, tedy kvalitní a pro děti bezpečné,“ upozorňuje Martin Adamíra ze společnosti ZAHRADA PRAHA.

Pro malé děti (1-6 let) je vhodná houpačka nebo pískoviště, pro větší děti (6-13 let) pak složitější herní sestava, třeba s provazovým žebříkem, lezeckou stěnou nebo domkem. Velmi oblíbené jsou rovněž trampolíny, počítejte ale s hlasitými projevy nadšení. Starší děti ocení stůl na pingpong nebo basketbalový koš, celá rodina pak houpací síť, protože venku je spánek a odpočinek nejsladší.

Vděčným prvkem, který dokáže zabavit dítě téměř každého věku, je vlastní záhonek. Vyhraďte dítěti záhon, který bude jen a jen jeho, a uvidíte, že ho ze zahrady budete muset domů pracně lákat. Děti si mohou zkusit pěstovat bylinky nebo třeba zeleninu, která rychle roste – viditelné výsledky jsou největším povzbuzením.

Zahrada jako bezpečné místo

I na zahradě může na děti číhat řada nástrah. Odřená kolena k dětským hrám neodmyslitelně patří, větším nebezpečím je však třeba důsledně předcházet. Zvláštní kapitolou je voda v zahradě, která na děti působí jako magnet. „Děti a voda na zahradě se nevylučují, je ale potřeba přemýšlet. Hluboký bazén se svislými okraji se může stát lehce pastí, přednost dejte raději přírodní sprše nebo přírodnímu mělkému jezírku,“ radí zahradní architekt Martin Adamíra.

Problémem mohou být i rostliny – do dětské zahrady rozhodně nepatří živé ploty z trnitých keřů. Pozor dejte také na přirozenou dětskou zvědavost a nutkání strkat vše zajímavé do pusy. Nebezpečné jsou v tomto jedovaté rostliny, zvláště ty s okrasnými plody, jako konvalinka, tis, lýkovec nebo cesmína. Barvy totiž spolehlivě zaujmou dětskou pozornost.

Pokud ale budete na jednotlivé bezpečnostní zásady myslet, najdou vaše děti v zahradě nový svět, v němž budou chtít trávit volné chvíle – jak samy, tak se svými vrstevníky.

Pište či volejte

Kontaktní formulář

Stavte se u nás

  • Vídeňská 340
  • 252 42 Vestec
Ukázat na mapě

Spojte se s námi

Najdete nás na Facebooku

Facebook

Odborné články

Ať už máte zimu a sníh rádi, nebo ne, vašemu trávníků určitě neprospěla. Jak to udělat, aby byl s přicházejícím jarem svěží a zelený a mrazivé období na něm nebylo nijak poznat?

Sníte o zahradě, ve které budete odpočívat nebo pořádat dýchánky s přáteli? Pokud máte vhodný pozemek a k tomu nějaké ty peníze, dá se říct, že máte vyhráno. Jak postupovat a koho oslovit, aby se tahle investice stala vaší životní?

Společnost ZAHRADA PRAHA se specializuje na navrhování zahrad a jejich kompletní realizaci.

Sníte o zahradě plné zeleně a vzrostlých stromů? Pak se vám asi zdá logické, že si na ni budete muset počkat. Trpělivost je ale pouze jednou z cest ke krásné zahradě. Existuje ještě jeden způsob – vysadit na zahradu již vzrostlé stromy a keře.

Voda v zahradě nemusí mít jen podobu bazénu. Může zurčet, proudit nebo jen tak lehce bublat, vždy se však v zahradě stane výrazným prvkem. V horkých dnech poskytuje vítané osvěžení, po celý rok pak pozitivně dokresluje atmosféru celé zahrady.

Zatímco dříve děti venku trávily téměř veškerý volný čas, v současné době je realita trochu jiná. Zaprvé má mnoho rodičů strach pustit potomky ven a zadruhé doma na děti čeká mnoho lákadel, jako třeba televize nebo počítač.

Považujete zahradu na střeše za módní výstřelek? Pak byste měli vědět, že střešní zahrady za sebou mají dlouhou historii.

Jaro začalo a s ním i čas, kdy lidé začínají uvažovat o nové zahradě nebo o úpravách té stávající. Ačkoliv zahrady nejsou vysloveně módní záležitostí, i ony trendům částečně podléhají.