Odborné články

Střešní zahrady umí plnit hned několik funkcí

Považujete zahradu na střeše za módní výstřelek? Pak byste měli vědět, že střešní zahrady za sebou mají dlouhou historii.

Oblíbené byly již v 6. století př. n. l. na Blízkém Východě, a to především pro svoje estetické vlastnosti. Naopak v severní Evropě se osvědčily jejich tepelně izolační schopnosti. V současné době se střešními zahradami architekti pracují z obou těchto důvodů – nejčastěji v případě kanceláří nebo luxusních bytů.

To však neznamená, že by nebylo možné použít i střechu na starším domě. Právě naopak – střešní zahrada umožňuje efektivně využít prostor střechy a současně dům zateplit, a to nanejvýš estetickým způsobem. „Zazeleněná střecha zlepšuje mikroklima celé budovy, důsledkem je například zvýšení vlhkosti, a tedy lépe dýchatelný vzduch,“ vysvětluje zahradní architekt Martin Adamíra ze společnosti ZAHRADA PRAHA.

Střešní zahrady dělíme na dva hlavní typy – extenzivní a intenzivní. První typ není určen k aktivnímu užívání (k chození po zahradě a např. odpočinku v ní), takové zahrady jsou tedy převážně „na ozdobu“. Na druhou stranu je možné je umístit i na střechu se sklonem kolem 30 stupňů. Intenzivní střešní zahrady jsou naopak pochozí, s minimálním spádem. Využívají se obdobně jako terasy.

Jakými rostlinami se střešní zahrady osazují? „Logicky je nutné volit druhy, které snesou přímé a celodenní ozáření sluníčkem,“ říká Martin Adamíra. Pro intenzivní zahrady jsou vhodné méně šlechtěné, přírodě blízké rostliny, které dokáží existovat bez náročnější péče, např. rozchodníky, netřesky, lomikámen nebo různé trávy.

Na extenzivních zahradách se uplatní trvalky, skalničky, trávy, popínavé rostliny na konstrukcích, keře a dokonce i stromy. Rostliny (např. levandule, mateřídoušku, kosmatce, vlnatce nebo třeba okrasné česneky) lze kombinovat s dlažbou, oblázkovým nebo dřevěným zásypem, použít lze jak rostliny zasazené přímo do substrátu, tak i osázené nádoby. „U architektonicky náročnějších střešních zahrad je nutné počítat s instalací závlahového systému,“ říká Martin Adamíra.

Střešní zahradu je možné zpestřit řadou prvků, aby odpovídala vkusu svého majitele a uživatelů. Originálním a v poslední době velmi oblíbeným „doplňkem“ je bylinková zahrádka. Hezky vypadá a zahradu dokáže krásně provonět, přičemž mnoho bylinek umí svojí vůní navodit klid a pohodu. Atmosféru zahrady podstatně ovlivňuje také osvětlení, se kterým šikovný architekt dokáže doslova kouzlit. Nezapomeňte ani na vhodný zahradní nábytek.

„Obecná zásada je jednoduchá. Doplňky volte dle účelu, pro který budete zahradu používat. Některé jsou ideální, pokud na ní budete chtít odpočívat, jiné pak třeba pro zahradní party s přáteli,“ dodává Martin Adamíra ze společnosti ZAHRADA PRAHA.

Pište či volejte

Kontaktní formulář

Stavte se u nás

  • Vídeňská 340
  • 252 42 Vestec
Ukázat na mapě

Spojte se s námi

Najdete nás na Facebooku

Facebook

Odborné články

Ať už máte zimu a sníh rádi, nebo ne, vašemu trávníků určitě neprospěla. Jak to udělat, aby byl s přicházejícím jarem svěží a zelený a mrazivé období na něm nebylo nijak poznat?

Sníte o zahradě, ve které budete odpočívat nebo pořádat dýchánky s přáteli? Pokud máte vhodný pozemek a k tomu nějaké ty peníze, dá se říct, že máte vyhráno. Jak postupovat a koho oslovit, aby se tahle investice stala vaší životní?

Společnost ZAHRADA PRAHA se specializuje na navrhování zahrad a jejich kompletní realizaci.

Sníte o zahradě plné zeleně a vzrostlých stromů? Pak se vám asi zdá logické, že si na ni budete muset počkat. Trpělivost je ale pouze jednou z cest ke krásné zahradě. Existuje ještě jeden způsob – vysadit na zahradu již vzrostlé stromy a keře.

Voda v zahradě nemusí mít jen podobu bazénu. Může zurčet, proudit nebo jen tak lehce bublat, vždy se však v zahradě stane výrazným prvkem. V horkých dnech poskytuje vítané osvěžení, po celý rok pak pozitivně dokresluje atmosféru celé zahrady.

Zatímco dříve děti venku trávily téměř veškerý volný čas, v současné době je realita trochu jiná. Zaprvé má mnoho rodičů strach pustit potomky ven a zadruhé doma na děti čeká mnoho lákadel, jako třeba televize nebo počítač.

Považujete zahradu na střeše za módní výstřelek? Pak byste měli vědět, že střešní zahrady za sebou mají dlouhou historii.

Jaro začalo a s ním i čas, kdy lidé začínají uvažovat o nové zahradě nebo o úpravách té stávající. Ačkoliv zahrady nejsou vysloveně módní záležitostí, i ony trendům částečně podléhají.